Rycerze i Rycerki z Krucjaty Eucharystycznej z Poznania mieli swoje pierwsze po wakacjach spotkanie w sobotę 15. września 2018 r. Akurat w ten dzień przypadało  święto Siedmiu Boleści Matki Bożej. Wszyscy zebrali się na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, niedaleko Gniezna.

O 10.30 rozpoczęła się Msza Święta w zabytkowym kościele pw. Świętej Anny i św. Wawrzyńca. Na homilii ksiądz Dawid skierował do licznych wiernych słowa, że nie największą z tragedii są trzęsienia ziemi, huragany lecz grzech, jaki popełnia człowiek. Usłyszeliśmy, że to właśnie  grzech oddala nas od Pana Boga i należy się każdego grzechu wystrzegać.
Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy zgromadzili się przed Kościołem, by przejść dalej i chwilę odpocząć. I tak rozpoczął się piknik, na który każdy przyniósł jakieś smakołyki. Następnie wraz z przewodnikiem skansenu nastąpiło zwiedzanie żywego muzeum. Można było ujrzeć karczmę, szkołę, dwór oraz chaty z bardzo dawnych czasów. Dzieci widziały prawdziwą zagrodę olęderską. W tym miejscu warto zaznaczyć, że. Olędrzy przybyli do Polski w XVI wieku z Niderlandów. Byli świetnymi rolnikami, inżynierami i wynalazcami, a przede wszystkim mistrzami w zagospodarowaniu podmokłych terenów.
Pani przewodnik podzieliła dzieci na dwie grupy: dziewczynek i chłopców. Każda grupa otrzymała zestaw zagadek dotyczących poszczególnej zagrody. Dzieci świetnie się bawiły: zaglądały do środka i zadawały pytania. Po zwiedzeniu wszystkich chat była krótka przerwa na odpoczynek. Gdy już wszyscy byli gotowi popłynęliśmy  promem na wyspę, która jest położona na jeziorze Lednica. To tam kiedyś znajdował się najważniejszy gród pierwszych Piastów. Około godziny 16.30 zakończyliśmy spotkanie KE, któremu rzecz jasna towarzyszyło piękne Słońce.