Święta Bernadeta Sobirous

Bernadeta urodziła się 7 stycznia 1844 roku w Lourdes. Była najstarsza z dziewięciorga rodzeństwa. Ze względu na trudną sytuację materialną rodziny musiała pomagać w prowadzeniu gospodarstwa i w opiece nad rodzeństwem, dlatego naukę pisania i czytania zaczęła dopiero w wieku 14 lat. Była chorowitym dzieckiem. Mając 11 lat zachorowała na astmę i gruźlicę. Rodzice wychowywali swoje dzieci w wierze i pobożności. Modlitwa dla Bernadetty była przyjemnością, a jej ulubioną modlitwą, jak sama mówiła, był różaniec. Bernadeta była dziewczynką prostoduszną i pogodną, ale też odważną.

Pewnego dnia wraz z innymi dziewczynkami zbierała chrust. Zobaczyła wtedy jasność bijącą z groty Massabielle, a po chwili ujrzała świetlistą postać. Od razu zaczęła mówić różaniec, a Pani mówiła go razem z nią. Pani przedstawiała się słowami: „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Zdarzyło się to cztery lata po uroczystym ogłoszeniu przez papieża Piusa IX dogmatu o zachowaniu Matki Chrystusa od zmazy grzechu pierworodnego. Od tego czasu dziewczynka systematycznie przychodziła do groty żeby spotkać się z Maryją. Zdarzyło się to aż 18 razy.

Najświętsza Panienka prosiła Bernadettę by odmawiała różaniec i ofiarowała swoje trudy i wyrzeczenia za grzeszników.

Podczas jednego ze spotkań Maryja powiedziała Bernadecie żeby wykopała ręką ziemię we wskazanym miejscu. Wypłynął stamtąd strumyk. Wielu ludzi doświadczyło cudownego uzdrowienia po kontakcie z tą wodą.

Po wyjawieniu swoich wizji, dziewczynka była wyśmiewana i nękana. Natomiast rodzice Bernadetki przyjęli to ze spokojem i rozwagą. Starali się chronić swoją córkę przed nachalnymi dziennikarzami szukającymi sensacji. Niedługo po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską tych objawień wybudowano w Lourdes piękne Sanktuarium. Przyjeżdża tam, co roku wielu pielgrzymów. Szczególnie chorzy mogą tam modlić się z nadzieją o uzdrowienie.

W 1866 roku w wieku 22 lat Bernadeta wstąpiła do klasztoru Nôtre Dame de Nevers, unikając w ten sposób powszechnego zainteresowania, jakie budziła z powodu objawień.

Zmarła 16 kwietnia 1879 roku w wieku 35 lat na gruźlicę. Została beatyfikowana 14 czerwca 1925 r. a kanonizowana 8 grudnia 1933 r. przez papieża Piusa XI. Kościół wspomina ją 16 kwietnia, jej atrybutem jest lilia i jest patronką pasterzy.      Patrycja