29 października po raz pierwszy Mamy wraz z córkami miały okazję wspólnie spędzić czas w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Kobiece spotkanie rozpoczęła tradycyjnie Msza Święta z kazaniem w Radości.

Link do kazania ks. Mateusza na temat wychowywania dzieci do ideałów życia chrześcijańskiego:

https://akwinataedupl-my.sharepoint.com/:u:/g/personal/br_maksymilian_akwinata_edu_pl/EQx5W3HdpK5CnuDcCtQQHZgBVeSAhvqIsOUVN7vKcaRehQ?e=tscuXK

Po dotarciu na miejsce Pani Maria – nasza przewodniczka, przybliżyła nam historię powstania Pałacu Wilanowskiego i otaczającego go parku. Miałyśmy okazję utrwalić nową wiedzę w czasie rodzinnej gry terenowej, której celem było umiejętne posługiwanie się mapą oraz odnalezienie w Parku Wilanowskim wszystkich zaznaczony na niej punktów i upamiętnienie ich na zdjęciu.

Wspólnie odmówiony Anioł Pański, zakończył pierwszą część naszego spotkania.

Po zabawie w Królewskim Parku udaliśmy się do Pałacu, gdzie czekała nam niesamowita przygoda. Na 90 minut udaliśmy się w prawdziwą podróż w czasie. Chociaż król Jan III i jego Żona Maria Kazimiera nie podjęli nas w swojej rezydencji osobiście, to dobrze było poznać ich codzienne życie, podczas zwiedzania komnat, w których przebywali ponad 300 lat temu. Zobaczyliśmy przedmioty związane ze zwycięstwem Króla Jana III pod Wiedniem. Mogliśmy zajrzeć do Królewskiej Kaplicy i zobaczyć niezwykłe podarunki jakie otrzymywał za swojego życia od innych władców. Poczucie humoru królewskiej pary było niebywałe, o czym świadczą zachowane do dziś i ukryte w królewskich apartamentach zabawne malowidła ścienne takie jak szaro-bury kot goniący wróbelka i mała, uśmiechnięta małpka ukryta na suficie.

Poznałyśmy historię niezwykłej kobiety, która doprowadziła do koronacji króla Jana III – jego ukochanej żony Marii Kazimiery, zwanej Marysieńką. Była to starannie wykształcona dama o przenikliwym umyśle, wybitnej urodzie i licznych talentach. W czasie naszego zwiedzania komnat królewskich towarzyszyła nam prawdziwa “Marysieńka”. Ten zaszczyt spotkał dwie dziewczynki na które suknia królewska idealnie pasowała. W tak doborowym towarzystwie nauczyliśmy się bardzo ważnej sztuki ,,dygania” i poznałyśmy sekretną ,,gotowalnię” królowej Marysieńki.

Na zakończenie odwiedzin Pary królewskiej udaliśmy się na wystawę pt.,,Rekonstrukcja ubiorów rekreacyjnych od XVII do XX w. “ Prezentowane stroje były przeznaczone do różnorodnych aktywności ruchowych oraz form rozrywki, takich jak jazda konna i polowania, golf, łucznictwo, szermierka, zabawy na śniegu i na łyżwach, wypoczynek na plaży, spacery, wędrówki górskie, podróże i przejażdżki rowerowe. Zachwycające kolory, styl i sposób wykonania strojów wzbudził w nas ogromny podziw i szacunek. Najwytrwalszym Mamon udało się jeszcze zaliczyć Pałacową kawiarenkę i skosztować pysznej kawy.

p. Anna

Link do wszystkich zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1RU8nXU0nQ8gNdJJuY-e4Ef7E01j7q0Sl?usp=sharing