W dniach 24.05 – 26.05 2024 roku odbyło się spotkanie integracyjne w Pałacu w Bajerzu. W planie, głównym wydarzeniem było zwiedzanie muzeum interaktywnego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Około godziny 18:00 do Bajerza przyjechało ok. dwudziestu chłopców w wieku od 13 do 18 lat. Zakwaterowanie odbyło się sprawnie, a po krótkim omówieniu zasad, udaliśmy się na pobliskie boisko na mecz piłki nożnej. Chmury dookoła były czarne, szare i fioletowe, ale na szczęście nie zmokliśmy bardzo. Gdy wróciliśmy, ks. Bartosz wygłosił pierwszą część wykładu. Tematem była książka Władca Pierścieni J. R. R. Tolkiena, którą ksiądz porównał do życia duchowego. Potem była kolacja. Następnie po modlitwie wieczornej udaliśmy się do swoich pokojów by przygotować się do ciszy nocnej, ale również, by spędzić wspólnie czas przy np. grach planszowych. Następny dzień rozpoczął się pobudką o 6:30. Po krótkich porządkach udaliśmy się na modlitwę poranną i Mszę Św. Po niej poszliśmy na śniadanie, wysłuchaliśmy drugiej części wykładu gdzie Ksiądz porównał powieściowy pierścień do różnych współczesnych urządzeń elektronicznych. Mówił, że należy się mieć na baczności korzystając z nich. Około 10:00 wyruszyliśmy autokarem do Torunia, do Młyna Wiedzy Centrum Nowoczesności. Przed nami było aż 7 pięter interaktywnego zwiedzania wystaw związanymi z m.in. kosmonautyką, przyrodą, zjawiskami fizycznymi, czy płatającymi figle złudzeniom lustrzanym.

Po 4 godzinnej wizycie w muzeum, był obiad – pyszna pizza.

Po powrocie do Bajerza nastał czas na krótki odpoczynek po którym poszliśmy na kolejny mecz piłki nożnej. Wieczorem udało się (pomimo narastających na horyzoncie czarnych chmur) zorganizować ognisko i upiec kiełbaski w ramach kolacji. Po modlitwie wieczornej zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się na nocny spoczynek.
W niedzielę pobudka było o 6:20. Po porannej toalecie, modlitwie i Mszy Św., zagraliśmy na boisku w palanta i piłkę nożną (pogoda dopisywała). O 13:00 był wspólny obiad, po którym wszyscy zaczęli się rozjeżdżać do swych domów. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Mogliśmy nie tylko dobrze spędzić razem czas, ale także zadbać o życie duchowe, (wykłady ks. Bartosza, Msza Św., spowiedź). Myślę że spotkanie na pewno na długo pozostanie w pozytywnej pamięci wszystkich uczestników. Osobiście pobyt w Bajerzu bardzo mi się podobał, mam nadzieję, że wkrótce odbędzie się następny.   Antoni