Rok: 2026

Relacja z kwietniowego spotkania koła KE we Wrocławiu

Kolejne spotkanie wrocławskiego koła Krucjaty Eucharystycznej odbyło się 25 kwietnia. Tym razem tematem przewodnim była cnota miłości ojczyzny.

Rozpoczęliśmy od wysłuchania Mszy Świętej. Podczas kazania Ksiądz Mateusz wyjaśniał nam na czym polega cnota miłości ojczyzny. Wskazywał na to, iż jej podstawą musi być religia katolicka i miłość do ojczyzny musi być podporządkowana Panu Bogu. Że źle służy ojczyźnie ten, kto pod pozorem jej dobra odstępuje od wiary. Mówił też o podobieństwie do cnoty miłości bliźniego w tym, że tak jak w pierwszej kolejności mamy miłować rodziców, tak mamy też przede wszystkim kochać i troszczyć się o naszą ojczyznę. O ziemię ojczystą, rodaków i spuściznę narodową.

Po Mszy Świętej udaliśmy się do sali na śniadanie i wykład dla rodziców, podczas którego zostały pogłębione tematy poruszone na kazaniu. Ksiądz Mateusz, na przykładach z naszej historii, pokazywał jak odstępstwo od wierności Bogu i Kościołowi prowadziły do upadku naszej ojczyzny, jak walka podejmowana ze złych pobudek lub nieroztropnie osłabiała naród polski.

Po duchowej strawie, pokrzepieni i pouczeni jak ojczyznę miłować, wzorem naszych królów, chłopcy ruszyli w bój. W grze terenowej młodzieńcy wcielili się w role rycerzy wojsk Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Zakonu Krzyżackiego i jego gości. Rozegrała się prawdziwą bitwa do której chłopcy i ojcowie, a nawet całe rodziny, przygotowywały się od dłuższego czasu. Były zbroje, miecze, tarcze, chorągwie…Chłopcy dzielnie przemierzali parkowe ostępy w poszukiwaniu artefaktów potrzebnych do zwycięstwa w bitwie. Brali udział w zdobywaniu Malborka oraz stoczyli walną bitwę pod Koronowem. Przedsięwzięcie dla chłopców zaplanowali Ksiądz Mateusz wraz z Panem Szymonem i jego synem Hubertem. Na pewno pozostanie ono na długo w pamięci młodych rycerzy.

W tym czasie dziewczęta brały udział w podchodach dookoła okolicznego jeziorka. Dziewczynki ćwiczyły się w miłowaniu ojczyzny poprzez podziwianie i odkrywanie otaczającej je przyrody. Na koniec witały powracających z wojny Polskich i Litewskich rycerzy, rzucając im pod stopy kwiaty.

{ Comments are closed }

Relacja z majowego spotkania koła KE we Opolu

W niedzielę 17 maja br. naszą kaplicę w Opolu odwiedził brat Maksymilian FSSPX. Przybył do nas z warszawskiego przeoratu. Poprowadził katechezę dla dzieci na temat cnoty nadziei oraz wykład dla rodziców o idei Krucjaty Eucharystycznej.
Po części wykładowej nadszedł czas na posiłek. Następnie najmłodsze dzieci wzięły udział w zabawach z bratem Maksymilianem.
Pełni wdzięczności za tak udane odwiedziny, mamy nadzieję na kolejne w przyszłości!

{ Comments are closed }

Relacja z kwietniowego spotkania koła KE we Tarnowie

Dnia 18 kwietnie odbyło się spotkanie Krucjaty Eucharystycznej w Tarnowie.

Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, po której zarówno dzieci jak i dorośli zagłębili się w istotne szczegóły dotyczące uczestnictwa w Krucjacie, przedstawione przez gościa specjalnego. Był nim Brat Maksymilian z Warszawy, co było dla wszystkich ogromnym zaszczytem i radością.

Tematem zajęć dla dzieci była postać św. Jerzego a także pojęcie „zbroi”, które w Piśmie Świętym odnosi się do zbroi duchowej.

Najpierw dzieci miały rozgrzewkę ruchową, następnie odegrały scenkę dotyczącą życia św. Jerzego a następnie uczyły się symboliki słynnego opisu rynsztunku rzymskiego żołnierza, który znajduje się w Nowym Testamencie, w Liście do Efezjan.

Na koniec dzieci wykonały własnoręcznie lub z pomocą rodziców swoje “ tarcze wiary“.

Niektórzy śmiałkowie ruszyli z atakiem na naszego Księdza Jarosława!

Na szczęście, Ks. Jarosław zaopatrzony w Miecz Ducha i Tarcze Wiary, wyszedł z tego pojedynku zwycięsko.

 

 

{ Comments are closed }

Relacja z marcowego spotkania koła KE we Wrocławiu

Dzieci należące do wrocławskiego Koła Krucjaty Eucharystycznej i ich rodzice kolejną okazję do spotkania mieli 21 marca. W tym miesiącu przyjechał do nas z wizytą przewielebny Ksiądz Przeor Bartosz Tokarski. Rano wysłuchaliśmy Mszy Świętej wraz z kazaniem dotyczącym cnoty miłości samego siebie. Było to rozwinięcie poprzedniej katechezy o miłości bliźniego. Ksiądz Bartosz zwrócił uwagę między innymi na to, iż w stosunku do nas samych również istnieje porządek miłości, który nakazuje nam miłować w pierwszej kolejności naszą duszę, potem ciało. Przykładem ilustrującym tę zasadę była historia Zuzanny, która wolała ponieść śmierć niż zgrzeszyć.

Po zakończonej Mszy Świętej udaliśmy się do sali wynajętej we wrocławskim centrum aktywności. Tam zjedliśmy wspólnie śniadanie, po czym Ksiądz Przeor wygłosił naukę dla dzieci, pogłębiającą wątki podjęte na kazaniu. Katecheza przeplatana była zadawaniem dzieciom pytań dając im możliwość zdobycia punktów dla swoich zastępów. Po katechezie dla dzieci nauki wysłuchali rodzice.

W trakcie katechezy dla rodziców, dzieci udały się na zajęcia prowadzone w grupach. Maluchy pod opieką Pani Anny i Pani Agnieszki wykonywały prace plastyczne z plasteliny oraz oddawały się wspólnym zabawom i pogawędkom.

Starsze dziewczęta pod okiem Panny Agnieszki oraz Pani Beaty tworzyły plakaty, których motywem przewodnim była omawiana tego dnia cnota miłości do samego siebie. Następnie ozdabiały plakat przy użyciu techniki malowania za pomocą woreczków. W ten sposób powstały piękne kwiaty.

Młodzieńcy, pod komendą Pana Szymona i jego syna Huberta, oddawali się ćwiczeniom fechtunku. Po ostatnim zaznajomieniu się z bronią białą, tym razem zastępy rywalizowały w technice cięcia cukinii mieczem i szablą. Widok pola walki był imponujący.

{ Comments are closed }

Relacja z kwietniowego spotkania warszawskiego koła KE

11. kwietnia 2026 r., odbyło się spotkanie warszawskich Kół Krucjaty Eucharystycznej.

Rozpoczęliśmy Mszą świętą w szkolnej kaplicy pw. Świętej Rodziny. Kazanie Ks. Piotra Świerczka, duszpasterza Krucjaty, dotyczyło cnoty miłości ojczyzny. W wieku dziecięcym miłość do ojczyzny to miłość do domu rodzinnego. Będąc posłusznymi swoim rodzicom i wykonując swoje codzienne obowiązki w pracach domowych i w nauce, dzieci uczą się kochać Ojczyznę i kształtują cnotę miłości Ojczyzny – mówił Ksiądz Piotr.

Duchowe przygotowanie do święceń biskupich.

W ostatniej części kazania Ksiądz Piotr zapowiedział duchowy udział członków Krucjaty w przygotowaniu do święceń biskupich zapowiedzianych przez Przełożonych Bractwa św. Piusa X na 1 lipca 2026 roku.

Dzieci Krucjaty włączą się w to przygotowanie poprzez zbieranie „duchowego bukietu” modlitw i ofiar w intencji przyszłych biskupów.

Zajęcia w grupach

Następnie, po śniadaniu, Rodzice udali się na wykład Ks. Piotra, a członkowie Kół Krucjaty na zajęcia w grupach pod kierunkiem Brata Maksymiliana i siostry Marii Anny. Dzieci poniżej 7dmiu lat jak zwykle pozostały pod opieką Pani Barbary i panien Krucjaty.

Brat Maksymilian poprowadził dla każdego z Kół prezentację o cnocie miłości do ojczyzny oraz wskazał świętych patronów – św. Stanisława Biskupa i świętą Joanne D’Arc, którzy miłując ponad wszystko Pana Boga odważnie bronili praw Bożych w swoich ojczyznach. 

W Kole chłopców pomagali jak zwykle nasi Przedseminarzyści a w Kole dziewcząt – panny Krucjaty.

Pod kierunkiem Pani Danusi D. dziewczęta zdobiły mazurki – zwyczajowy polski wielkanocny deser.

Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu i odśpiewanie Hymnów Krucjaty zakończyło wielkanocne spotkanie warszawskich Kół Krucjaty Eucharystycznej.

Króluj nam Chryste!

s. Maria Anna

 

{ Comments are closed }

Relacja z kwietniowego spotkania formacyjnego dla chłopców

Spotkanie rozpoczęło się nawiedzeniem Najświętszego Sakramentu oraz krótką modlitwą. Następnie ks. Łukasz wygłosił naukę duchową o ważnym zadaniu, jakim jest formowanie naszej woli w celu dążenia do doskonałości.

Po wykładzie udaliśmy się na modlitwę do kaplicy, a następnie pojechaliśmy do CNK.

{ Comments are closed }

Relacja z marcowego spotkania formacyjnego dla dziewcząt

Dnia 28 marca odbyło się kolejne spotkanie formacyjne dla dziewcząt.

Spotkanie rozpoczęło się nawiedzeniem Najświętszego Sakramentu oraz krótką modlitwą. Następnie miał miejsce wykład ks. Łukasza. Nasz duszpasterz poświęcił tę naukę ważnemu zadaniu, jakim jest formowanie naszej woli w celu dążenia do doskonałości.

Po wykładzie mieliśmy czas na rozmyślanie na postawie przygotowanego tekstu o 7 boleściach NMP. Po wykładzie pojechałyśmy do CNK.

{ Comments are closed }